How to Factory Reset through code on Samsung SC-01L?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SC-01L |
| Series | Galaxy Note 9 |
| Release Date | September, 2018 |
| Body Depth | 8.9 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 161.9 x 76.4 mm (6.37 x 3.01 in) |
| Body Weight | 201 g (7.09 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 4x2.8GHz + 4x1.8GHz Qualcomm Snapdragon 845 SDM845 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal Memory | 128GB |
| External Memory | microSD |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1700(AWS)/1800/1900/2100 MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.4 inches (~83.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 2960 pixels (~516 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE, aptx |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
| USB | USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.