How to Hard Reset on Samsung SC-01E?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SC-01E |
| Series | Galaxy Tab 7.7 |
| Release Date | October, 2012 |
| Body Depth | 7.89 mm (0.27 in) |
| Body Dimensions | 196.7 x 133.1 mm (7.71 x 5.23 in) |
| Body Weight | 335 g (11.8 oz) |
| OS | Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 |
| Hardware | |
| CPU | 1.5GHz |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 7.7 inches |
| Type | Super AMOLED Plus capacitive touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 5100 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.