How to Hard Reset on Samsung GT-S5630C?
Make sure you turned off your phone. Press and hold the Power key and the Volume up key for a few seconds. If it doesn't work, try holding down the Home key, the Volume Up button, and the Power key. Wait...
| Model and Features | |
| Model | Samsung GT-S5630C |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | November, 2009 |
| Body Depth | 12.8 mm (0.50 in) |
| Body Dimensions | 113.6 x 54.5 mm (4.47 x 2.15 in) |
| Body Weight | 102.7 g (3.60 oz) |
| OS | - |
| Hardware | |
| CPU | - |
| CPU Cores | - |
| RAM | - |
| Internal Memory | 80MB |
| External Memory | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 2.8 inches (~39.2% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT resistive touchscreen |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~143 ppi density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 960 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 2.1, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.