How to Factory Reset through code on Samsung GT-B9120?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung GT-B9120 |
| Series | Samsung Others |
| Release Date | July, 2012 |
| Body Depth | 19 mm (0.75 in) |
| Body Dimensions | 108 x 57 mm ( 4.25 x 2.24 in) |
| Body Weight | 187 g (6.59 oz) |
| OS | Android Gingerbread 2.3.6 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2GHz Qualcomm Adreno 220 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | WCDMA 900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.3 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 800 x 480 pixels (~283 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/n/b/g |
0Comments
Log into post a comment.