How to Factory Reset through code on Samsung Samsung EK-GN100?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung Samsung EK-GN100 |
| Series | Galaxy Camera |
| Release Date | June, 2016 |
| Body Depth | 55.88 mm (2.2 in) |
| Body Dimensions | 130.6 x 101.6 mm (5.14 x 4 in) |
| Body Weight | 409 g (14.46 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.2.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.6GHz |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 4.77 inches, (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, (~306 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 4360 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.