How to Hard Reset on Samsung SM-T817R4?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T817R4 |
| Series | Galaxy Tab S2 9.7 LTE-A |
| Release Date | September, 2015 |
| Body Depth | 5.6 mm (0.22 in) |
| Body Dimensions | 237.3 x 169 mm (9.34 x 6.65 in) |
| Body Weight | 392g (13.82 oz) |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.9GHz, 1.3Ghz Mali-T760, Qualcomm MSM8976 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 17(700), 20(800) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 9.7 inches, (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, (~264 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 5870 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.