How to Hard Reset on Samsung SM-T720?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T720 |
| Series | Galaxy Tab S5e 10.5 |
| Release Date | February, 2019 |
| Body Depth | 5.5 mm (0.22 in) |
| Body Dimensions | 245 x 160 mm (9.65 x 6.30 in) |
| Body Weight | 400 g (14.11 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 2x2.0GHz 360 Gold & 6x1.7GHz Kryo 360 Silver Qualcomm SDM670 Snapdragon 670 (10 nm) |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB/6GB |
| Internal Memory | 64GB/128GB |
| External Memory | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | No |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 10.5 inches (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels (~288 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 7040 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Infrared port | No |
| NFC | No |
| USB | USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.