How to Hard Reset on Samsung SM-T583?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T583 |
| Series | Galaxy Tab Advanced 2 |
| Release Date | November, 2018 |
| Body Depth | 8.5 mm (0.33 in) |
| Body Dimensions | 250.4 x 166.2 mm (9.86 x 6.54 in) |
| Body Weight | 525 g (1.16 lb) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.6GHz Cortex-A53 Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 400 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | No |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 10.1 inches (~71.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels (~224 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 7300 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Infrared port | No |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.