How to Hard Reset on Samsung SM-T560?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T560 |
| Series | Galaxy Tab E 9.6 |
| Release Date | June, 2015 |
| Body Depth | 8.5 mm (0.315 in) |
| Body Dimensions | 241.9 x 149.5 mm (9.52 x 5.87 in) |
| Body Weight | 490 g (17.28 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.4 |
| Hardware | |
| CPU | 1300MHz ARM Cortex -A7 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC up to 128 GB |
| Network and Data | |
| SIM | |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | No |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 9.6 inches (~73.9% screen-to-body ratio) |
| Type | TN-TFT LCD |
| Resolution | 800 x 1280 pixels (~157 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 5000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, DIP, MAP, PBAP, PAN, A2DP, AVRCP, HFP, HSP, OPP, HID |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, Geotagging |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0, USB charging, USB Host, USB OTG 1.3, USB power supply |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.