How to Hard Reset on Samsung SM-T377W?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T377W |
| Series | Galaxy Tab E 8.0 LTE |
| Release Date | January, 2016 |
| Body Depth | 8.9 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 212.1 x 126.1 mm (8.35 x 4.96 in) |
| Body Weight | 360 g (12.7 oz) |
| OS | Android Nougat 7.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1300MHz ARM Cortex -A7 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC up to 128 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | - |
| 3G bands | CDMA 800MHz 1900MHz/UMTS 850 1700 1900 2100MHz |
| 4G bands | LTE 700 (B12), LTE 700 (B17), LTE 850 (B5), LTE 1700/2100 (B4), LTE 1800 (B3), LTE 1900 (B2), LTE 2100 (B1), LTE 2300 (B30), LTE 2600 (B7) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 8.0 inches (~69% screen-to-body ratio) |
| Type | TN-TFT LCD |
| Resolution | 800 x 1280 pixels (~189 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 5000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, AVRCP, DI, HID, HOGP, HSP, OPP, PAN |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, A-GPS, GLONASS, Geotagging, BeiDou, QuickGPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0, USB charging |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.