How to Hard Reset on Samsung SM-T320NU?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T320NU |
| Series | Galaxy Tab Pro 8.4 |
| Release Date | March, 2014 |
| Body Depth | 7.2 mm (0.28 in) |
| Body Dimensions | 219 x 128.5 mm (8.62 x 5.06 in) |
| Body Weight | 331 g (11.68 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.2 |
| Hardware | |
| CPU | 2.3GHz Krait 400, Qualcomm Snapdragon 800 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16/32GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 8.4 inches, (~72.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Super clear LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels (~359 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 4800 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.