How to Hard Reset on Samsung SM-T2558?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-T2558 |
| Series | Galaxy Tab Q |
| Release Date | July, 2014 |
| Body Depth | 8.95 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 191.84 x 99.6 mm (7.55 x 3.92 in) |
| Body Weight | 250 g (8.82 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.3 |
| Hardware | |
| CPU | 1200MHz ARM Cortex -A7 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC up to 64 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | TD-SCDMA 1900/2000MHz/UMTS 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 1800 (B3), LTE 2600 (B7), TD-LTE 1900 (B39), TD-LTE 2300 (B40), TD-LTE 2600 (B38) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 7.0 inches (~71% screen-to-body ratio) |
| Type | TN-TFT LCD |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~210 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 3200 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, Geotagging, S-GPS, QuickGPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB charging |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.