How to Hard Reset on Samsung SM-P355C?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-P355C |
| Series | Galaxy Tab A 8.0 TD-LTE |
| Release Date | June, 2015 |
| Body Depth | 7.5 mm (0.30 in) |
| Body Dimensions | 208.4 x 137.9 mm (8.20 x 5.43 in) |
| Body Weight | 338 g (11.83 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2GHz Adreno 306, Snapdragon 410 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 8.0 inches, (~68.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 768 x 1024 pixels, (~160 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 4200 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
0Comments
Log into post a comment.