How to change language on Samsung SM-N9750?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-N9750 |
| Series | Galaxy Note 10 Plus |
| Release Date | August, 2019 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 162.3 x 77.2 mm (6.39 x 3.04 in) |
| Body Weight | 196 g (6.91 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 1x2.8GHz Kryo 485 & 3x2.4GHz Kryo 485 & 4x1.7GHz Kryo 485 Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 12GB |
| Internal Memory | 256GB/512GB |
| External Memory | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-Sim |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1700(AWS)/1800/1900/2100 MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.8 inches (~91.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels (~498 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Ion 4300 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE, aptX |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.