How to Hard Reset on Samsung SM-N920S?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-N920S |
| Series | Galaxy Note 5 TD-LTE |
| Release Date | August, 2015 |
| Body Depth | 7.6 mm (0.3 in) |
| Body Dimensions | 76.1 x 153.2 mm ( 3.10 x 6.03 in) |
| Body Weight | 171 g (6.03 oz) |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Hardware | |
| CPU | 2100MHz ARM Cortex -A57/1500MHz ARM Cortex -A53 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 32/64GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | UMTS 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 700 (B17), LTE 800 (B20), LTE 850 (B5), LTE 850 (B26), LTE 900 (B8), LTE 1800 (B3), LTE 1900 (B2), LTE 2100 (B1), LTE 2600 (B7), TD-LTE 1900 (B39), TD-LTE 2500 (B41), TD-LTE 2600 (B38) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.7 inches (~76% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (~518 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 3000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Geotagging, BeiDou, S-GPS, QuickGPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB charging, USB Host, USB OTG 1.3, USB power supply |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac,Wi-Fi Direct, Wi-Fi Tethering, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.