How to Hard Reset on Samsung SM-N920R4?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-N920R4 |
| Series | Galaxy Note 5 LTE-A |
| Release Date | August, 2015 |
| Body Depth | 7.6 mm (0.30 in) |
| Body Dimensions | 153.2 x 76.1 mm (6.03 x 3.10 in) |
| Body Weight | 171 g (6.03 oz) |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Hardware | |
| CPU | 2.1GHz Cortex -A57, 1.5GHz Cortex -A53 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 32/64GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 25(1900) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.7 inches, (~76.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, (~515 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, EDR, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.