How to Hard Reset on Samsung SM-N9008S?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-N9008S |
| Series | Galaxy Note 3 TD-LTE |
| Release Date | September, 2013 |
| Body Depth | 8.3 mm (0.33 in) |
| Body Dimensions | 151.2 x 79.2 mm (5.95 x 3.12 in) |
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| OS | Android Lollipop 5.0 |
| Hardware | |
| CPU | 2.3GHz Adreno 330, Qualcomm Snapdragon 800 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 1900/2000MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.7 inches, (~74.8% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, (~386 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 3200 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, EDR, LE |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB USB 3.1 (MHL 2 TV-out), USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.