How to change language on Samsung SM-M405F?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-M405F |
| Series | Galaxy M40 |
| Release Date | June, 2019 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 155.3 x 73.9 mm (6.11 x 2.91 in) |
| Body Weight | 168 g (5.93 oz) |
| OS | Android Pie 9 |
| Hardware | |
| CPU | 2x2.0GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7GHz Kryo 460 Silver Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB/6GB |
| Internal Memory | 64GB/128GB |
| External Memory | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.3 inches (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels (~409 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
| USB | USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.