How to Hard Reset on Samsung SM-J727S?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-J727S |
| Series | Galaxy Wide 2 |
| Release Date | May, 2017 |
| Body Depth | 8.5 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 151.5 x 76.4 mm (5.94 x 2.99 in) |
| Body Weight | 170g (5.99 oz) |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.6GHz Cortex -A53 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 8(900), 12(700), 17(700), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.5 inches, (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 pixels (~267 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 3300 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, EDR, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with GPS, A-GPS, GLONASS, BeiDou |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Hotspot |
0Comments
Log into post a comment.