How to change language on Samsung SM-J530GM?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-J530GM |
| Series | Galaxy J5 Pro |
| Release Date | - |
| Body Depth | 8 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | - |
| Body Weight | - |
| OS | Android Oreo 8.1.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1600MHz ARM Cortex -A53 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC up to 256 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | UMTS 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 800 (B20), LTE 850 (B5), LTE 900 (B8), LTE 1800 (B3), LTE 2100 (B1), LTE 2600 (B7), TD-LTE 2300 (B40), TD-LTE 2600 (B38) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.2 inches (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Type | TN-TFT LCD |
| Resolution | 1080 x 1920pixels (~294 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non Removable Li-Ion 3000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, Geotagging, BeiDou, S-GPS, QuickGPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.