How to Hard Reset on Samsung SM-J250M?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-J250M |
| Series | Galaxy J2 Pro |
| Release Date | March, 2018 |
| Body Depth | 8.4 mm (0.33 in) |
| Body Dimensions | 143.8 x 72.3 mm (5.66 x 2.85 in) |
| Body Weight | 153 g (5.40 oz) |
| OS | Android Nougat 7.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4GHz Cortex -A53 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.0 inches, (~66.3% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 540 x 960 pixels, (~220 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.