How to Hard Reset on Samsung SM-J106H?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-J106H |
| Series | Galaxy J1 Mini Prime |
| Release Date | December, 2016 |
| Body Depth | 10.8 mm (0.43 in) |
| Body Dimensions | 63.1 x 121.6 mm (2.48 x 4.79 in) |
| Body Weight | 126 g (4.44 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1200MHz ARM Cortex -A7 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, microSDHC, TransFlash, microSDXC up to 128 GB |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | UMTS 1900/2100MHz |
| 4G bands | No |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches (~59.4% screen-to-body ratio) |
| Type | TN-TFT LCD |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~233 ppi pixel density) |
| Colors | 256K colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, A2DP, HS, HSP, AVRCP, DIP, DIP, HFP, HID, MAP, OPP, PAN, PBAP, PBA, PAB |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, A-GPS, Geotagging, QuickGPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0, USB charging |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.