How to Hard Reset on Samsung SM-G9298?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G9298 |
| Series | Galaxy Golden 5 |
| Release Date | August, 2017 |
| Body Depth | 15.9 mm (0.59 in) |
| Body Dimensions | 130.2 x 62.6 mm (5.11 x 2.44 in) |
| Body Weight | 235 g (8.28 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 2.15GHz Snapdragon 821 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | Dual 4.2 inches, (~59.6% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, (~525 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 2300 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, EDR, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.