How to Hard Reset on Samsung SM-G900R7?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G900R7 |
| Series | Galaxy S5 LTE-A |
| Release Date | July, 2014 |
| Body Depth | 8.1 mm (0.32 in) |
| Body Dimensions | 142 x 72.5 mm (5.59 x 2.85 in) |
| Body Weight | 145 g (5.11 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 2.5GHz Adreno 330 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | - |
| 3G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 13(700) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.1 inches, (~69.7% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, (~432 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 2800 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, EDR, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB USB 3.1 (MHL 2.1 TV-out), USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.