How to Hard Reset on Samsung SM-G730V?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G730V |
| Series | Galaxy S3 Mini LTE |
| Release Date | November, 2013 |
| Body Depth | 9.85 mm (0.39 in) |
| Body Dimensions | 62.5 x 121.2 mm (2.46 x 4.77 in) |
| Body Weight | 113 g (3.98 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1,2GHz Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960 Lite |
| CPU Cores | dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 32Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | - |
| 3G bands | - |
| 4G bands | LTE700 (B13) - SIM 2 Only |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~235 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0 HSP, HFP, SPP, A2DP, AVRCP, OPP, PBAP, GAvDP, Aversion DTP, Aversion CTP, HID, HDP, PAN, MAP, GATT |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, QuickGPS, геометки |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 (MHL TV-out) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, DLNA, Wi-Fi Tethering, Wi-Fi Direct |
0Comments
Log into post a comment.