How to Hard Reset on Samsung SM-G5528?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G5528 |
| Series | Galaxy On5 2016 4G+ |
| Release Date | November, 2016 |
| Body Depth | 8.1 mm (0.32 in) |
| Body Dimensions | 142.8 x 69.5 mm (5.62 x 2.74 in) |
| Body Weight | 143 g (5.04 oz) |
| OS | Android Nougat 7.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4Ghz Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 128Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1800 (B3), LTE2600 (B7), TD-LTE2600 (B38), TD-LTE1900 (B39), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.0 inches (~69% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~294 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1 A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.