How to Hard Reset on Samsung SM-G3815?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G3815 |
| Series | Galaxy Express 2 |
| Release Date | October, 2013 |
| Body Depth | 9.8 mm (0.39 in) |
| Body Dimensions | 132.4 x 65.7 mm (5.21 x 2.59 in) |
| Body Weight | 134.2 g (4.73 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.7Ghz Qualcomm Snapdragon 400 MSM8930AB (Snapdragon 400) |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 64Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.5 inches (~64.2% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 540 x 960 pixels (~245 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2100 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0 DI, MAP, PBAP, A2DP, AVRCP, HFP, HSP, OPP, HID, PAN |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 MHL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.