How to Hard Reset on Samsung SM-G361HU?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G361HU |
| Series | Galaxy Core Prime |
| Release Date | November, 2014 |
| Body Depth | 8.8 mm (0.35 in) |
| Body Dimensions | 130.8 x 67.9 mm (5.15 x 2.67 in) |
| Body Weight | 130 g (4.59 oz) |
| OS | Android Lollipop 5.1.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2Ghz Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 64Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | - |
| Display | |
| Screen size | - |
| Type | - |
| Resolution | - |
| Colors | - |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | - |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | - |
| Bluetooth | - |
| DLNA | - |
| GPS | - |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | - |
| WLAN | - |
0Comments
Log into post a comment.