How to Hard Reset on Samsung SM-G3518?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G3518 |
| Series | Galaxy Core LTE |
| Release Date | March, 2014 |
| Body Depth | 9.8 mm (0.39 in) |
| Body Dimensions | 132.9 x 66.3 mm (5.23 x 2.61 in) |
| Body Weight | 135 g (4.76 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.3 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2GHz |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.5 inches, (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Type | PLS capacitive touchscreen |
| Resolution | 540 x 960 pixels, (~245 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2100 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.