How to Hard Reset on Samsung SM-G350E?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-G350E |
| Series | Galaxy Star Advance Duos |
| Release Date | August, 2014 |
| Body Depth | 9.4 mm (0.37 in) |
| Body Dimensions | 65.9 x 129,7 mm (2.59 x 5.11 in) |
| Body Weight | 129 g (4.52 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1,2Ghz |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | microSD, up to 32Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.3 inches (~61.6% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~217 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1800 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
0Comments
Log into post a comment.