How to change language on Samsung SM-F700U1?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-F700U1 |
| Series | Galaxy Z Flip |
| Release Date | February 2020 |
| Body Depth | Unfolded: 7.2 mm / Folded: 17.3 mm |
| Body Dimensions | Unfolded: 167.3 x 73.6 mm / Folded: 87.4 x 73.6 mm |
| Body Weight | 183 g (6.46 oz) |
| OS | Android Q 10 |
| Hardware | |
| CPU | 1x2.95 GHz Kryo 485 & 3x2.41 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485 Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU Cores | Octa-Core |
| RAM | 8GB |
| Internal Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| Network and Data | |
| SIM | Nano-SIM, eSIM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 14(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46(5200), 66(1700/2100), 71(600) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GSM / HSPA / LTE |
| Display | |
| Screen size | Main Display: 6.7 inches (~82.5% screen-to-body ratio) / Cover display: 1.1 inches |
| Type | Main Display: Foldable Dynamic AMOLED capacitive touchscreen / Cover display: Super AMOLED |
| Resolution | Main Display: 1080 x 2636 pixels (~425 ppi density) HDR10+ / Cover display: 112 x 300 pixels |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 3300 mAh |
| Physical keyboard | No |
| Interfaces | |
| Audio output | No |
| Bluetooth | version 5.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.