How to Hard Reset on Samsung SM-C9008?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-C9008 |
| Series | Galaxy C9 Pro Duos TD-LTE |
| Release Date | July, 2017 |
| Body Depth | 6.9 mm (0.27 in) |
| Body Dimensions | 162.9 x 80.7 mm (6.41 x 3.18 in) |
| Body Weight | 185 g (6.53 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 4 x 1.95Ghz + 4 x 1.4Ghz Qualcomm Snapdragon 653 MSM8976SG / MSM8976 Pro |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 6GB |
| Internal Memory | 64/128GB |
| External Memory | microSD, up to 256Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1800 (B3), LTE850 (B5), LTE900 (B8), TD-LTE2600 (B38), TD-LTE1900 (B39), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.0 inches (~75.5% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~367 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 4000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, HS, HSP, AVRCP, AVRCP, HFP, HID, MAP, OPP, PAN, PBAP, PAB, HOGP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 Host, Fast charging, OTG 1.3 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.