How to change language on Samsung SM-C7010?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-C7010 |
| Series | Galaxy C7 Pro Duos |
| Release Date | February, 2017 |
| Body Depth | 7 mm (0.28 in) |
| Body Dimensions | 156.6 x 77.2 mm (6.17 x 3.14 in) |
| Body Weight | 172 g (6.07 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 2.2Ghz Qualcomm Snapdragon 626 MSM8953 Pro |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSD, up to 256Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.7 inches (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~386 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 3300 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 Host, Fast charging, OTG 1.3 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.