How to Factory Reset through code on Samsung SM-C111M?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-C111M |
| Series | Galaxy S5 Zoom |
| Release Date | June. 2014 |
| Body Depth | 20.2 mm (0.80 in) |
| Body Dimensions | 137.5 x 70.8 mm (5.41 x 2.79 in) |
| Body Weight | 200 g (7.05 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.2 |
| Hardware | |
| CPU | 2 x 1.7Ghz + 4 x 1.3Ghz Samsung E x ynos 5 He x a 5260 |
| CPU Cores | Hexa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 64Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.8 inches (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~306 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2430 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, IN, MAP, PBAP, HSP, HFP, A2DP, AVRCP, OPP, SAP, HID, PAN, HOGP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 (MHL 1.3 TV-out), USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.