How to Hard Reset on Samsung SM-A9000?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A9000 |
| Series | Galaxy A9 Duos |
| Release Date | January, 2016 |
| Body Depth | 7.4 mm (0.29 in) |
| Body Dimensions | 161.7 x 80.9 mm (6.37 x 3.19 in) |
| Body Weight | 200 g (7.05 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 4 x 1.8Ghz + 4 x 1.2Ghz Qualcomm Snapdragon 620 MSM8976 / Snapdragon 652 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 128Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1800 (B3), LTE850 (B5), LTE2600 (B7), LTE900 (B8), TD-LTE2600 (B38)T, TD-LTE1900 (B39), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.0 inches (~75.9% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~368 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 4000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.1, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS. BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.