How to change language on Samsung SM-A700K?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A700K |
| Series | Galaxy A7 LTE |
| Release Date | January, 2015 |
| Body Depth | 6.3 mm (0.25 in) |
| Body Dimensions | 150.9 x 75.9 mm (5.94 x 2.99 in) |
| Body Weight | 141 g (4.97 oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 4 x 1.5Ghz + 4 x 1.0Ghz Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 64Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1800 (B3), LTE850 (B5), LTE2600 (B7), LTE900 (B8), LTE700 (B17) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.5 inches (~72% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~402 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 2600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, QuickGPS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.