How to change language on Samsung SM-A520L?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A520L |
| Series | Galaxy A5 2017 U+ |
| Release Date | January, 2017 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.27 in) |
| Body Dimensions | 146.1 x 71.4 mm (5.74 x 2.79 in) |
| Body Weight | 159 g (5.60 oz) |
| OS | Android Oreo 8.0.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.9Ghz Samsung E x ynos 7 Octa 7880 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Internal Memory | 32GB |
| External Memory | microSD, up to 256Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1700(AWS)/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1900 (B2), LTE1800 (B3), LTE1700/2100 (B4), LTE850 (B5), LTE2600 (B7), LTE900 (B8), LTE700 (B17), LTE800 (B20), LTE700 (B28), TD-LTE2600 (B38), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.2 inches (~72% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~423 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 3000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, HS, HSP, AVRCP, DIP, DIP, HFP, HID, MAP, OPP, PAN, PBAP, PBA, PAB, HOGP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 Host, Fast charging, OTG 1.3 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.