How to Hard Reset on Samsung SM-A320Y?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A320Y |
| Series | Galaxy A3 2017 Duos |
| Release Date | January, 2017 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 135.4 x 66.2 mm (5.33 x 2.61 in) |
| Body Weight | 138 g (4.87 oz) |
| OS | Android Nougat 7.0 |
| Hardware | |
| CPU | 1.6Ghz Samsung E x ynos 7 Octa 7870 |
| CPU Cores | Octa-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 256Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1700(AWS)/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1900 (B2), LTE1800 (B3), LTE1700/2100 (B4), LTE850 (B5), LTE2600 (B7), LTE900 (B8), LTE700 (B17), LTE800 (B20), LTE700 (B28), TD-LTE2600 (B38), TD-LTE2300 (B40), TD-LTE2500 (B41) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.7 inches (~69% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels (~310 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 2350 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0 Host, Fast charging, OTG 1.3 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.