How to Hard Reset on Samsung SM-A300Y?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A300Y |
| Series | Galaxy A3 LTE |
| Release Date | January, 2015 |
| Body Depth | 6.9 mm (0.27 in) |
| Body Dimensions | 130.1 x 65.5 mm (5.12 x 2.58 in) |
| Body Weight | 110.3 g (3.88oz) |
| OS | Android Marshmallow 6.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2Ghz Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 64Gb |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE2100 (B1), LTE1800 (B3), LTE850 (B5), LTE900 (B8), LTE700 (B28) |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.5 inches (~66% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 540 x 960 pixels (~244 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 1900 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, AVRCP, DI, HFP, HID, HOGP, HSP, MAP, OPP, PAN, PBAP, SAP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.