How to Hard Reset on Samsung SM-A3009?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SM-A3009 |
| Series | Galaxy A3 CDMA+GSM |
| Release Date | November 2014 |
| Body Depth | 6.9 mm (0.27 in) |
| Body Dimensions | 130.1 x 65.5 mm (5.12 x 2.58 in) |
| Body Weight | 119 g (3.95 oz) |
| OS | Android Lollipop 5.0.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.2Ghz, Qualcomm Snapdragon 410 MSM8916 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot), |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 1800/2100MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.5 inches (~66% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, |
| Resolution | 540 x 960 pixels (~244 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | removable Li-Po 1900 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0 GAP, SSP, HSP, HFP1.5, A2DP, SPP, OPP, PBAP, MAP, AVRCP 1.3, HID |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.