How to Factory Reset through code on Samsung SHV-E500L?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SHV-E500L |
| Series | Galaxy Win LTE |
| Release Date | December 2013 |
| Body Depth | 9.6 mm (0.38 in) |
| Body Dimensions | 133.3 x 70.7 mm (5.25 x 2.78 in) |
| Body Weight | 152 g (5.36 oz) |
| OS | Android Jelly Bean 4.2.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.4Ghz, Samsung E x ynos 4 Quad 4412 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot), |
| Network and Data | |
| SIM | 2 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 850/1800MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.7 inches (~66% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT resistive touchscreen, |
| Resolution | 800 x 480 pixels (~199 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2000 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1 A2DP, AVRCP, GAvDP, GAP, GOEP, HID, HSP, OPP, PAN, SPP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
0Comments
Log into post a comment.