How to Factory Reset through code on Samsung SHV-E330S?
Turn on your phone. Enter the following code: *2767*3855#. Press the Call button to finish "data reset". After a Factory reset through code, your phone data will be deleted.
| Model and Features | |
| Model | Samsung SHV-E330S |
| Series | Galaxy S4 LTE-A |
| Release Date | July 2013 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 136.6 x 69.8 mm (5.38 x 2.75 in) |
| Body Weight | 131 g (4.62 oz) |
| OS | Android Lollipop 5.0.1 |
| Hardware | |
| CPU | 4 x 1.6Ghz + 4 x 1.2Ghz, Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974AA v.2 (Snapdragon S4 Prime) |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 2GB |
| Internal Memory | 16/32GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot), |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 1900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 850/1800MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5 inches (~72% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels (~441 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 2600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0 GAP, SSP, HSP, HFP1.5, A2DP, SPP, OPP, PBAP, MAP, AVRCP 1.3, HID |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | micro-USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
0Comments
Log into post a comment.