How to Factory Reset through menu on Samsung SHV-E140S?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SHV-E140S |
| Series | Galaxy Tab 8.9 LTE |
| Release Date | March 2012 |
| Body Depth | 8.6 mm (0.34 in) |
| Body Dimensions | 231 x 158 mm (9.09 x 6.21 in) |
| Body Weight | 465g (16.44 oz) |
| OS | Android 3.1 (Honeycomb) |
| Hardware | |
| CPU | 1Ghz Nvidia Tegra 2 T20 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 2100MHz |
| 4G bands | LTE 1800MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 8.9 inches (~63% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1280 x 800 pixels (~170 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-removable Li-Po 6700 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1 A2DP, AVRCP, GAvDP, GAP, GOEP, HID, HSP, OPP, PAN, SPP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.