How to Factory Reset through menu on Samsung SGH-T839?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-T839 |
| Series | Sidekick 4G |
| Release Date | April 2011 |
| Body Depth | 15 mm (0.59 in) |
| Body Dimensions | 127 x 61mm (5.0 x 2.40 in) |
| Body Weight | 162 g (5.71 oz) |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Hardware | |
| CPU | 1.0Ghz Cortex -A8, Samsung-Intrinsity S5PC110 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | 1GB |
| External Memory | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 1700/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 3.5 inches (~45.0% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~267 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.