How to Factory Reset through menu on Samsung SGH-I957?
The device must be on. Go to the "Settings". In Settings choose "Backup & Reset". After that, go for "Factory data reset". Press "Reset device" to finish...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I957 |
| Series | Galaxy Tab 8.9 LTE |
| Release Date | November 2011 |
| Body Depth | 8.6 mm (0.34 in) |
| Body Dimensions | 230.9 x 157.8mm (9.09 x 6.21 in) |
| Body Weight | 455 g (16.00 lb) |
| OS | Android 3.1 (Honeycomb) |
| Hardware | |
| CPU | 1.5Ghz, Nvidia Tegra 2 3D T25 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 16/32GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 700, 1700, 2100MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 8.9 inches (~63.1% screen-to-body ratio) |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, |
| Resolution | 800 x 1280 pixels (~170 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 6100 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.