How to Hard Reset on Samsung SGH-I927?
Make sure you turned off your phone. Press and hold the Power key and the Volume up key for a few seconds. If it doesn't work, try holding down the Home key, the Volume Up button, and the Power key. Wait...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I927 |
| Series | Captivate Glide |
| Release Date | November 2011 |
| Body Depth | 13 mm (0.51 in) |
| Body Dimensions | 124 x 64 mm (4.88 x 2.52 in) |
| Body Weight | 147 g (5.19 oz) |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Hardware | |
| CPU | 1.0Ghz Cortex -A9,Nvidia Tegra 2 250 AP20H (Harmony) |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 8GB |
| External Memory | - |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900/2100MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~233 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1650 mAh |
| Physical keyboard | QWERTY |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 3.1, A2DP |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
0Comments
Log into post a comment.