How to Hard Reset on Samsung SGH-I407?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SGH-I407 |
| Series | Galaxy Amp |
| Release Date | 2013 |
| Body Depth | 11 mm (0.43 in ) |
| Body Dimensions | 123 x 63 mm (4.84 x 2.48 in ) |
| Body Weight | 125 g (4.41 oz) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Hardware | |
| CPU | 1000MHz, ARM Cortex -A9, ST-Ericsson U8420 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1GB |
| Internal Memory | 4GB |
| External Memory | microSD up to 32 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/1900MHz |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 4.0 inches (~58.8% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~233 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | - |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | micro-USB 2.0 USB Host, MHL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA 1 |
0Comments
Log into post a comment.