How to Hard Reset on Samsung SCV34?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCV34 |
| Series | Galaxy Note 7 TD-LTE |
| Release Date | September, 2016 |
| Body Depth | 7.9 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 153.5 x 73.9 mm (6.04 x 2.91 in) |
| Body Weight | 169 g (5.96 oz) |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Hardware | |
| CPU | 2.1GHz Qualcomm Snapdragon 820 MSM8996 |
| CPU Cores | Quad-core |
| RAM | 4GB |
| Internal Memory | 64GB |
| External Memory | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Nano-SIM |
| 2G bands | GSM 850/900/1800/1900MHz |
| 3G bands | HSDPA 850/900/2100MHz |
| 4G bands | LTE 700, 800, 1800, 2100, 2600MHz |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 5.7 inches (~78% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels (~518 ppi pixel density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Non-Removable Li-Ion 3600 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.2, A2DP, LE, aptx |
| DLNA | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | - |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 USB Type-C 1.0 reversible connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
0Comments
Log into post a comment.