How to change language on Samsung SCH-W899?
Turn on your device and go to "Settings". In Settings go for "General management". Then, choose "Language & input". Finally, select "Language". That's...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-W899 |
| Series | Galaxy Folder LTE |
| Release Date | 2011 |
| Body Depth | 17.55 mm (0.66 in) |
| Body Dimensions | 107.5 x 57.4 mm (4.21 x 2.24 in) |
| Body Weight | 183 g (6.46 oz) |
| OS | Android Gingerbread 2.3.6 |
| Hardware | |
| CPU | 1.0GHz Exynos 3110 |
| CPU Cores | Single-core |
| RAM | 512MB |
| Internal Memory | - |
| External Memory | microSDHC (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Mini-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | - |
| 5G bands | - |
| Technology Data | CDMA/EVDO |
| Display | |
| Screen size | 3.3 inches,(~ screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen |
| Resolution | 480 x 800 pixels, (~283 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh |
| Physical keyboard | Yes |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Infrared port | - |
| NFC | - |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
0Comments
Log into post a comment.