How to Hard Reset on Samsung SCH-R960?
Make sure you turned off your phone. Hold down the Power key, the Volume Up key and the Home Button for a while. Wait until the Samsung or Android logo appears. Release all the buttons. Now, you'll see...
| Model and Features | |
| Model | Samsung SCH-R960 |
| Series | Galaxy Mega 6.3 LTE |
| Release Date | October, 2013 |
| Body Depth | 8 mm (0.31 in) |
| Body Dimensions | 167.6 x 88 mm (6.60 x 3.46 in) |
| Body Weight | 199 g (7.02 oz) |
| OS | Android KitKat 4.4.2 |
| Hardware | |
| CPU | 1.7GHz Adreno-305 |
| CPU Cores | Dual-core |
| RAM | 1.5GB |
| Internal Memory | 16GB |
| External Memory | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Network and Data | |
| SIM | 1 Micro-SIM |
| 2G bands | CDMA 800/1900MHz |
| 3G bands | - |
| 4G bands | LTE band (B2)LTE1900, (B4)LTE1700/2100, (B5)LTE850, (B12)LTE700, (B17)LTE700, (B25)LTE1900 |
| 5G bands | - |
| Technology Data | GPRS/EDGE |
| Display | |
| Screen size | 6.3 inches, (~74.2% screen-to-body ratio) |
| Type | SC-LCD capacitive touchscreen |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, (~233 ppi density) |
| Colors | 16M colors |
| Battery and Keyboard | |
| Battery | Removable Li-Ion 3200 mAh |
| Physical keyboard | - |
| Interfaces | |
| Audio output | 3.5mm jack |
| Bluetooth | version 4.0, A2DP, LE |
| DLNA | - |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
0Comments
Log into post a comment.